MDP Group – SAP E-Fatura Çözümü

E-Fatura Nedir?

E-Fatura, elektronik ortamda hazırlanan fatura türüdür. E-Faturalar, e-İmza veya mali mühür ile imzalanır, zaman damgası taşır ve yasal olarak kağıt faturadan farksızdır. E-Fatura uygulamasına geçildikten sonra kağıt fatura düzenlenemez. E-Fatura sistemine kayıtlı olan mükelleflere e-Fatura, e-Fatura sistemine kayıtlı olmayan mükelleflere e-Arşiv Fatura düzenlenmesi gerekmektedir.

E-Fatura Kimler İçin Zorunlu?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından e-Dönüşüm kapsamında yayımlanan Genel Tebliğ itibarıyla, 2018 veya 2019 hesap dönemleri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafı iş hasılatı) 5 Milyon TL ve üzeri olan mükelleflere e-Faturaya geçme zorunluluğu getirilmiştir.

SAP E-Fatura Çözümü ile Faturalarınızı SAP Üzerinden Yönetin

MDP’nin geliştirdiği SAP e-Fatura çözümü, mükelleflerinin GİB e-Belge Düzenleme Portalına girmeden, SAP sistemleri üzerinden kolayca e-Fatura düzenleyebildiği ve gönderebildiği, ayrıca göndermiş oldukları e-Faturaların takibini sağlayabildiği bir uygulamadır.

SAP E-Fatura Çözümü Nasıl Çalışır?

E-Fatura mükellefi SAP e-Fatura sistemine giriş yapar ve muhasebe iş süreci dahilinde SAP’ye girilen bilgileri görüntüler. Kullanıcı, faturasını kesmek istediği belgeyi seçtikten sonra sistem, alıcının e-Fatura mükellefi olup olmama durumuna göre e-Fatura veya e-Arşiv Fatura oluşturur. Kullanıcı, doğrudan entegrasyon yöntemini tercih ettiği ve şartlarını yerine getirdiği durumda, imzaladığı e-Faturayı GİB’e gönderir. Eğer kullanıcı e-Fatura sürecini özel entegratör aracılığıyla yürütmeyi seçerse, oluşturulan e-Fatura otomatik olarak özel entegratöre gönderilir. Özel entegratör, e-Faturayı imzalayıp GİB’e göndermek ile yükümlüdür; kullanıcı süreç boyunca e-Faturaların durumlarını SAP sistemi üzerinden kontrol edebilir.

E-Fatura Arşivinizin Takibini SAP Üzerinden Sağlayın

E-Faturaların vergi kanunlarına göre 5 yıl, Ticaret Kanununa göre 10 yıl muhafaza edilmeleri zorunludur. Bu yükümlülük mükelleflere aittir. Elektronik imzanın ve Mali Mührün doğruluk ve geçerlilik kontrolünün yapılabilmesi nedeniyle e-Faturaların çıktı halinde muhafaza edilmesi geçerli sayılmamaktadır.

Doğrudan entegrasyon tercih eden mükelleflerin, e-Faturalarını kendi bilgi işlem altyapıları dahilinde arşivlemeleri gerekir. Özel entegratör ile çalışan mükellefler, elektronik kayıt saklama hizmetlerinden faydalanabilirler. Her iki durumda, SAP e-Fatura çözümü sayesinde arşivlenen e-Faturaları SAP sistemi üzerinden görüntülemek ve istenen kriterlere göre filtrelemek mümkündür. Böylece gönderilen e-Faturaların takibini sağlamak ve çıktılarına erişmek çok kolaydır.

SAP e-Fatura Çözümünün Avantajları

 • SAP ile %100 entegre çalışır
 • Özel entegratör aracılığıyla veya doğrudan entegrasyon yöntemiyle çalışabilirsiniz
 • Hızlı fatura gönderimi ve dönem kapanışı sağlar
 • Operasyonel iş yükünü ve maliyeti minimize eder
 • Çevre dostu bir alternatiftir
 • E-Faturalara kolay ve hızlı erişim sağlar
 • Arşivinizdeki e-Faturaları gün, hafta ve aya göre filtreleme imkânı sunar
 • Gönderilen e-Faturaların durumunu takibe alabilirsiniz
 • Fatura kaybı ihtimalini ortadan kaldırır

MDP e-Fatura Çözümü

MDP tarafından geliştirilmiş, SAP ile %100 entegre olarak çalışan e-Fatura çözümü, tüm yasal gereksinimleri karşılamaktadır. Çözüm, düşük yatırım maliyeti ve çok sayıdaki referansıyla öne çıkmaktadır.

MDP GROUP E-FATURA ÇÖZÜMÜNÜ İNCELEMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

MDP Group Hakkında

MDP Group, 2012’den bu yana danışmanlık, geliştirme ve Fintech alanlarında edindiği tecrübeleri doğrultusunda, şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayacak inovatif, yaratıcı ve katma değeri yüksek çözümler sunmaktadır.

300’den fazla müşteriyle çalışarak 1000’den fazla projeyi hayata geçiren MDP Group, SAP, e-Dönüşüm ve Web/Mobil uygulamaları hizmetleri sunarak şirketlerin dijital dönüşüm yolculuklarına eşlik etmektedir. Bununla birlikte MDP Group, yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri, veri analitiği ve makine öğrenmesi yazılım geliştirmeleri ile dijital inovasyon alanında da yeni başarılara imza atmaktadır.

MDP Group alanında uzman kadrosu ile gıda, tekstil, otomotiv, ilaç, iletişim, sağlık, çimento, çelik, havacılık ve elektronik gibi farklı sektörlerdeki müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda;

 • SAP PI/PO
 • SAP EWM
 • SAP ABAP
 • SAP CPI
 • SAP Fiori
 • SAP e-Dönüşüm ve Web/Mobil çözümleri ile hizmet vermektedir.

Uluslararası platformda da müşterilerine destek veren ve yurtdışında hayata geçirdiği proje sayısı her geçen sene artan MDP Group, İsviçre ofisinin açılması ile beraber, global bir marka olarak alanında öncü olmaya devam etmektedir.

Alanında uzman ekibimiz, bilişim gereksiniminizi karşılayacak, dijital vizyonlarınızı gerçekleştirecek ve olabilecek en yüksek verimi almanızı sağlayacak özelleştirilmiş çözümler sunmaktadır.

MDP Group olarak elde ettiğimiz başarıları, her zaman en iyiyi hedefleyen ve kendini devamlı olarak geliştirmeye adayan ekibimiz ile birlikte elde ettik. Yenilikçi projelere imza atabilmek adına takım ruhunun ve sinerjinin önemini hep ön planda tutuyoruz.

Aldığımız proje sorumluluklarının da ötesinde, her daim beklentilerinizi geçecek inovatif çözümler bulmayı hedefliyoruz. Projelerinizin her adımını size danışarak en ince ayrıntısına kadar analiz ediyoruz ve gereken her türlü desteği sunmaktan çekinmiyoruz.

Sadece IT sistemlerinizi firmanıza uygun hale getirmek için değil, teknolojideki yenilikleri yakından takip ederek, yeni yöntem ve çözümler geliştirerek, firmanızı ileriye taşımak ve rekabet gücünüzü arttırmak için çalışıyoruz.

MDP Group İletişim

Web Sitesi: https://mdpgroup.com/

Telefon: +90 216 317 77 90

Mail: info@mdpgroup.com

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır