MDP Group – SAP E-Defter Çözümü

E-Defter Nedir?

E-Defter, firmalar için tutulması zorunlu olan büyük defter (defter-i kebir) ve yevmiye defterlerinin Vergi Usulleri Kanunu (VUK) ve Türk Ticaret Kanunu (TTK) yönetmeliklerine uygun olarak elektronik dosya biçiminde hazırlanması ve elektronik ortamda muhafaza edilmesidir. Bu sayede, muhasebe kayıtlarının denetleme işlemlerinin de elektronik ortamda gerçekleştirilmesi mümkündür. E-Defter uygulamasına geçen firmaların, ticari defter kapanış tasdiki onayını takiben, çıktı olarak yevmiye defteri ve büyük defter kullanma zorunlulukları ortadan kalkar.

E-Defter Nasıl Çalışır?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) standartlarına uygun olarak tutulan e-Defterler elektronik olarak kaydedilir, böylece kayıtların değişmezliği ve güvenilirliği garanti altına alınır. Şahıslar için elektronik imza, tüzel kişiler için ise mali mühür gibi uygulamalar yer almaktadır.

Firmaların e-Defter uygulamasına geçtikten sonra muhasebe kayıtlarının içeriğini GİB’e gönderme zorunluluğu ortadan kalkar. Bunun yerine özet olarak kabul edilen ve berat denilen bilgiler GİB’e iletilir

E-Defter Kimler İçin Zorunludur?

E-Defter uygulaması e-Fatura kapsamındaki mükelleflere, 2018 ve 2019 hesap dönemleri brüt satış hasılatı 5 milyon TL’yi geçen mükelleflere ve bağımsız denetime tabi olan şirketlere ve zorunludur. Sağladığı kolaylıklardan faydalanabilmek adına e-Deftere gönüllü olarak da geçiş yapılabilir.

SAP E-Defter Çözümü Nedir?

MDP tarafından geliştirilen SAP E-Defter çözümü, muhasebe kayıtlarının büyük defter ve yevmiye defteri kullanmaksızın, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen format ve standartlara uygun bir şekilde dijital ortamda düzenlenmesini ve arşivlenmesini sağlayan bir uygulamadır.

SAP e-Defter Çözümünün Avantajları

 • SAP ile %100 entegre çalışır
 • Tüm yasal gereksinimleri karşılar
 • Düşük yatırım maliyeti vardır
 • Muhasebe kayıtlarınızı tek portal üzerinden düzenleyebilirsiniz ve yönetebilirsiniz
 • 10 yıllık yasal süre boyunca dijital olarak arşivleme imkânı sağlar
 • Noter onay zorunluluğu yoktur
 • Kayıtları gün, hafta ve aya göre filtreleme imkânı bulunur
 • Kayıtlarda düzeltme yapma işlemi hızlı ve kolaydır
 • Belgeler uluslararası standartlara uygun formatta düzenlenir
 • Çevre dostu bir alternatiftir
 • Operasyonel iş yükünü ve maliyeti minimize eder
 • MDP ekibi size başvuru dokümanlarınızın hazırlanması, gönderilmesi ve başvuru takip süreci konusunda destekte bulunur

MDP GROUP E-DEFTER ÇÖZÜMÜNÜ İNCELEMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

MDP Group Hakkında

MDP Group, 2012’den bu yana danışmanlık, geliştirme ve Fintech alanlarında edindiği tecrübeleri doğrultusunda, şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayacak inovatif, yaratıcı ve katma değeri yüksek çözümler sunmaktadır.

300’den fazla müşteriyle çalışarak 1000’den fazla projeyi hayata geçiren MDP Group, SAP, e-Dönüşüm ve Web/Mobil uygulamaları hizmetleri sunarak şirketlerin dijital dönüşüm yolculuklarına eşlik etmektedir. Bununla birlikte MDP Group, yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri, veri analitiği ve makine öğrenmesi yazılım geliştirmeleri ile dijital inovasyon alanında da yeni başarılara imza atmaktadır.

MDP Group alanında uzman kadrosu ile gıda, tekstil, otomotiv, ilaç, iletişim, sağlık, çimento, çelik, havacılık ve elektronik gibi farklı sektörlerdeki müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda;

 • SAP PI/PO
 • SAP EWM
 • SAP ABAP
 • SAP CPI
 • SAP Fiori
 • SAP e-Dönüşüm ve Web/Mobil çözümleri ile hizmet vermektedir.

Uluslararası platformda da müşterilerine destek veren ve yurtdışında hayata geçirdiği proje sayısı her geçen sene artan MDP Group, İsviçre ofisinin açılması ile beraber, global bir marka olarak alanında öncü olmaya devam etmektedir.

Alanında uzman ekibimiz, bilişim gereksiniminizi karşılayacak, dijital vizyonlarınızı gerçekleştirecek ve olabilecek en yüksek verimi almanızı sağlayacak özelleştirilmiş çözümler sunmaktadır.

MDP Group olarak elde ettiğimiz başarıları, her zaman en iyiyi hedefleyen ve kendini devamlı olarak geliştirmeye adayan ekibimiz ile birlikte elde ettik. Yenilikçi projelere imza atabilmek adına takım ruhunun ve sinerjinin önemini hep ön planda tutuyoruz.

Aldığımız proje sorumluluklarının da ötesinde, her daim beklentilerinizi geçecek inovatif çözümler bulmayı hedefliyoruz. Projelerinizin her adımını size danışarak en ince ayrıntısına kadar analiz ediyoruz ve gereken her türlü desteği sunmaktan çekinmiyoruz.

Sadece IT sistemlerinizi firmanıza uygun hale getirmek için değil, teknolojideki yenilikleri yakından takip ederek, yeni yöntem ve çözümler geliştirerek, firmanızı ileriye taşımak ve rekabet gücünüzü arttırmak için çalışıyoruz.

MDP Group İletişim

Web Sitesi: https://mdpgroup.com/

Telefon: +90 216 317 77 90

Mail: info@mdpgroup.com

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır