Malzeme Yönetimi – Malzeme Görünümleri – Temel Veriler 1&2

Bu yazımızda, SAP Sisteminde Malzeme Yönetimi olan MM Modülünde Malzeme Yönetimi yazı dizimize Malzeme Organizasyon Görünümü – Temel Veriler 1&2 konusu ile devam ediyoruz.

SAP Sistemi MM(Material Management – Malzeme Yönetimi) Modülünde, Malzeme Yaratmak/Oluşturmak istediğinizde, bir önceki yazılarımızda anlattığımız gibi, Malzeme Numarası(Numara Aralığı Harici Seçilmiş İse), Sektör ve Malzeme Türü bilgilerini girdikten sonra, önünüzde aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen POP-UP ekranı çıkacaktır.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: image-5.png

Bu POP-UP ekranının adı Malzeme Görünümü ekranıdır ve POP-UP içerisinde yer alan her alanın bir veya birden fazla departmana ait bilgilerin olduğu bir alan düşünebilirsiniz.

Bu konumuzda ise Malzemenin en temel öğesi olan, organizasyon bağımsız olarak SAP ERP Sisteminde yer alan Malzeme Temel Veriler alanının özelliklerinden bahsedeceğim.

Malzeme Yönetimi – Temel Veriler 1&2

SAP MM Modülü Malzeme Oluşturma ekranında görünen Temel Veriler alanı, malzeme açıklaması, ölçü birimi gibi temel bilgilerin üretim yeri yada organizasyon bağımsız olarak ortak kullanılan verilerin girildiği alandır.

Temel Veriler 1&2 ekranlarının görünümü aşağıdaki gibidir.

Temel Veriler 1&2 ekranlarında yer alan alanlar, organizasyon seviyesi olmayan alanlar için veri girişi sağlar. Bu ekranlar bir üretim yeri veya satış organizasyonu gerektirmeyen ancak veri girişi kullanıcısının malzeme hakkında temel bilgileri girmesine imkan tanıyan ekranlardır.

Bu ekranlardaki zorunlu alanlar bir malzeme ana verisi oluşturmak için gerekli minimum bilgilerin girildiği ekranlardır. Bu temel bilgiler üst biim bazında saklanır ve ilgili departmanlar her biri kendi bilgilerini çeşitli görünümlere yani alanlara girer.

Malzeme Yönetimi – Malzeme Kısa Metni

SAP MM Modülünde Malzeme Oluşturma/Yaratma işleminde kullanıcı tarafından girilen ilk veri Malzemenin Tanımıdır. Malzeme Kısa Metni alanına malzemeyi, ürünü tanımlayan tanım cümlesi girilir. Bu alanda bir çok dil seçeneği ile malzemenin tanımı girilebilmektedir.

Örneğin çok uluslu yada ithalat/ihracat yapan bir firmada, malzemenin Türkçe tanımının yanı sıra değişik dillerde ki tanımlarıda yine bu alana girilir. Diğer dillerde malzeme tanımının girilebilmesi için aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi EK VERİLER butonuna basılarak Kısa Metinler sekmesinde ürünün farklı dillerde ki tanımı girilebilir.

Malzeme Kısa Metni maksimum 40 karakter içerik alabilir. Bundan dolayı malzeme tanımının 40 karakterden fazla olmaması gerekmektedir. 40 karakteri aşan malzeme tanımlarınız için evrensel kısaltmaları kullamanızı tavsiye ederim.

Malzeme Yönetimi – Temel Ölçü Birimi

Temel Ölçü Birimi alanı malzeme için stok tutulan en küçük seviyede olan ölçü miktarı yani birimidir. Girilmesi zorunlu bir alandır.

Örneğin, bir metal sac, tek bir levha plaka olarak satılabilir, levhalar paletlerde saklanabilir ve kamyon yükü ile satın alınabilir ancak temel ölçü birimi metrekare cinsinden olabilir.

Malzemenin Temel Ölçü Birimi belirlendikten sonra alternatif olarak farklı durumlar için farklı ölçü birimleride tanımlanabilir. Bu işlemi Ölçü Birimleri görünümünde tanımlayabilirsiniz.

Malzeme Yönetimi – Mal Grubu

Mal Grubu alanı, SAP Sistemi MM Modülü için en önemli alanlardan biridir. SAP Sisteminde yer alan Mal Grubu alanını malzemeleri gruplamak adına kullanılır. Aynı ürün grubu veya ürün kategorisi altında yer alan malzemelerin Mal Grubu aynı olmak zorundadır.

Mal Grubu sadece malzeme özelliğini sınıflandırmak için değil, malzemeye ait tüm işlemlerde kullanılabilir. Örneğin, bir satınalma bilgi kaydı işlemi malzeme numarası olmadan oluşturulabilir ancak Mal Grubu ve Satıcı bilgisi olmadan bir bilgi kaydı oluşturulamaz.

MAL Grubu uyarlamaları;

İşlem Kodu: WG21

Menü Yolu: SPRO–> Genel Lojistik–> Malzeme Ana Verileri –> Merkezi Alanlara İlişkin Ayarlar–> Mal Gruplarının Tanımlanması

Malzeme Yönetimi – Eski Malzeme Numarası

Eski Malzeme Numarası, müşterilerin eski kullandıkları programlarda yer alan malzeme numarasıdır. SAP geçişi sonrası yada yeni bir proje kapsamında oluşturulan yeni ürün kartlarının eskiden (farklı bir erp programı veya sap sistemi) hangi malzeme numarası ile takip edildiğinin bilgisinin yazıldığı alandır.

Bu alanın uzunluğu S/4HANA ile birlikte 40 karakter boyutuna çıkarılmıştır.

Malzeme Yönetimi – Bölüm

Her malzeme yalnızca bir bölüme atanabilir ve bölüm bilgisi SD Modülünde Dağıtım Kanallarına bağlı olan bölümler arasından seçilir. Bölüm bilgisi Dağıtım Kanallarının farklı özelliklerini belirmek için kullanılır. Bölüm alanı bir şirketin benzer malzeme grupları ile çalışacak şekilde düzenlenmesine olanak tanır.

Bölüm Alanı Uyarlamaları

İşlem Kodu: VOR2

Menü Yolu: SPRO–> Satış ve Dağıtım –> Ana Veriler –>Bölümleri Tanımla

Malzeme Yönetimi – Laboratuvar/Tasarım Ofisi

Bu alan, malzemeden sorumlu olan laboratuvar veya tasarım ofisi olarak tanımlanır. Bu alan sıklıkla PP Modülünde daha sık kullanılmak ile birlikte genelde ürün ağaçlarından sorumlu departmanların belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Laboratuvar / Tasarım Ofisi Uyarlamaları

Menü Yolu: SPRO–> Genel Lojistik –> Malzeme Ana Verileri –> Merkezi alanlara ilişkin ayarlar –> Laboratuvar ve büroların tanımlanması

Malzeme Yönetimi – Üretim Yerleri Arası Malzeme Durumu

Malzeme Durumu alanı iki karakterlik bir alan olup, malzemenin hangi alanda kısıtlama konulması gerektiğini belirtir. Örneğin bir malzemeye satınalma, ürün ağacı, iş planı, ihtiyaçlar, üretim, yardımcı araçlar, bakım onarım, stok yönetimi, depo yönetimi ve maliyet hesaplaması için kullanılır. Malzeme Durumu alanı kullanıcı tarafından ürüne tanımlanır. A-Uyarı, B-Hata seçeneklerinden oluşan mesajları gösterir.

Üretim Yerleri Arası Malzeme Durumu Uyarlamaları

İşlem Kodu: OMS4

Menü Yolu: SPRO–> Genel Lojistik –> Malzeme Ana Verileri–> Merkezi Alanlara İlişkin Ayarlar–> Malzeme Durumunun Tanımlanması

Malzeme Yönetimi – Ürün Hiyerarşisi

Ürün Hiyerarşisi, SD alanında analizlerde ve fiyat belirlemede kullanılmaktadır. Ürün hiyerarşisi alanı, farklı özellikleri birleştirerek malzemeleri bir araya getiren alfanumerik bir karakter dizisidir. Standart SAP’de ürün hiyerarşisi üç seviyeye kadar olabilir. Birinci ve ikinci seviye her biri en fazla beş karakter, üçüncü ve diğer seviyeler en fazla sekiz karakter olabilir. Ürün hiyerarşisi, V/76 işlem kodu kullanılarak tanımlanır.

Genel Kalem Tipi Grubu

Genel Kalem Tipi Grubu alanı, sistemde oluşturulan satış belgesinde otomatik olarak bir öğe türü tayin edilmesine olanak tanır. Bu satış belgesinin türüne ve genel kalem tipi grubuna bağlıdır.

Genel Kalem Tipi Grubu Uyarlamaları

Menü Yolu: SPRO–> Satış ve Dağıtım–> Satış–> Satış Belgeleri–> Satış Belgesi Kalemi–> Kalem Tipi Gruplarının Tanımlanması

Boyutlar

Temel Veri Ekranının bu bölümünde Brüt Ağırlık, Net Ağırlık ve Hacim alanlarına veri girişi yapılabilir.

Büyüklük/boyut alanında resmi veya taşıma belgelerinde not amaçlı veri gösterimi ile ilgili bir alan olması durumunda bu alana girdiğiniz veriyi çıktılarınızda gösterebilirsiniz.

Malzemenin boyutları, nakliye veya taşımacılık yapan aracıların malzemelerin nasıl paketlenip gönderileceğine karar verdikleri ile alakalı olabilir. Ayrıca boyutlar, malzemenin nasıl sevk edileceğini belirleyebilir.

EAN/UPC Kodu

EAN Barkod Numarası, ürünü üreten firma tarafından belirlenir. Avrupa’da genellikle ürün barkod numarası olarak EAN kullanılır. ABD’de ise evrensel olarak kullanılan ürün barkod numarasına UPC ismi verilir.

EAN/UPC Öğeleri Uyarlamaları

Menü Yolu: SPRO–> Genel Lojistik–> Malzeme Ana Verileri–> Merkezi Alanlara İlişkin Ayarlar–> Uluslararası Madde Numaraları

EAN kodları için numara bakım aralıklarına W4EN işlem kodu üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Ambalaj Malzemesi İçin Malzeme Grubu

Benzer ambalaj malzemelerini kullanan bir malzeme için bir ambalaj malzeme grubu girilebilir.

Ambalaj Malzemesi İçin Malzeme Grubu Uyarlamaları

Menü Yolu: SPRO–> Genel Lojistik–> Taşıma Birimi Yönetimi–> Temel Bilgiler–> Teknik Temel–> Malzeme Grubu Ambalaj Malzemeleri Tanımla

Bu Yazıyı Beğendiniz mi?
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Sizde 3.000 kişinin üzerinde bulunan abonelerimiz arasına katılın. Abone olarak yeni eklenen içeriklerimizden anında haberdar olursunuz
E-Mail adresiniz sapuzman.com dışında 3 tekil veya tüzel kişilikler ile paylaşılmayacaktır
Sosyal Medya Hesaplarımız
Umut Demirci hakkında 318 makale
1986 yılında Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dünyaya geldim. Bahçeşehir Üniversitesi, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Üniversite yıllarında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve bilişim projeleri içerisinde görev aldım. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra 2010 yılında başladığım ERP sektöründe, SAP Sipariş Planlama&Müşteri Hizmetleri ve Master Data Birim Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmekteyim. Daha detaylı bilgi için Hakkımda menüsünü kullanabilirsiniz.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*